Typy wniosków pojawiających się w procesie
Kryterium: rodzaj operacji na uprawnieniu
Wniosek na nowe uprawnie: świeżo wysłany wniosek, na nowe uprawnienie w systemie. Jeśli użytkownik posiadał już uprawnienie do danego systemu, jednak jego termin uległ przeterminowaniu, kolejny wniosek będzie nowym uprawnieniem.
Wniosek na modyfikacje nadanego uprawnienia: jeśli użytkownik posiada nadane uprawnienie możliwa jest jego modyfikacja np. rozszerzenie daty obowiązywania. Należy jednak pamiętać, iż:
- uprawnienia jednodniowego nie da się zmodyfikować
- przy uprawnieniach bezterminowych można zmienić datę końca obowiązywania.
- dodając datę końca zmienimy uprawnienie bezterminowe na uprawnienie z zakresem dat (z obowiązywaniem od aktualnego dnia)
- uprawnienia na zakres czasu można zmodyfikować na bezterminowe lub nowy zakres czasu, jednakże data początkowa będzie z automatu datą aktualną
Przyciski od nieaktywnych możliwości modyfikacji są wyszarzone. Ponadto w stosownych miejscach pojawiają się informacje o możliwościach i ograniczeniach.
Wniosek o odebranie: każde nadane uprawnienie może zostać ręcznie odebrane. Proces wygląda analogicznie do wysyłania wniosku o nowe uprawnienie, z tą różnicą, że w tym wypadku odznaczamy "checkboxa" przy danym profilu, zamiast go zaznaczyć.
System IAM posiada automatyczny moduł wysyłania wniosków o odbieranie uprawnień. Gdy takowe się kończy, na panelu technika pojawia się automatycznie wygenerowany wniosek o odebranie. Nie jest więc konieczne ręczne wysyłanie. Istnieje jednak taka możliwość jeśli zaistnieje taka konieczność.
Kryterium: ważność wniosku
Wniosek standardowy: Wniosek "zwyczajny". Każdy wniosek nie oznaczony przez system parametrem “priorytetowy”. Na panelu decyzyjnym/technika wyświetli się on w sekcji “wnioski standardowe”.
Wniosek priorytetowy: wniosek oznaczony dodatkowym parametrem "priorytetowy", który wskazuje na konieczność szybszego przetworzenia wniosku.
Parametr może brać pod uwagę jakikolwiek element, dla którego konieczne jest szybsze jego przeprocesowanie. Przykładowo priorytetowe mogą być wnioski jednodniowe (kryterium czasu), na konkretny profil czy wysłane przez konkretną osobę. Taki wniosek wyświetli się na samej górze panelu decyzyjnego/panelu technika, w specjalnie oznaczonej sekcji (“wnioski priorytetowe”)

Funkcja ta często przypisywana jest wnioskom na dostęp jednodniowy (ustawienie podstawowe), choć może być także stosowana na przykład dla wniosków dotyczących konkretnych systemów lub profili (każdy parametr wniosku może decydować czy coś stanie się priorytetowe). Konfiguracja, czy i które wnioski powinny być oznaczone jako priorytetowe, odbywa się za pośrednictwem panelu konfiguracyjnego (panel konfiguracji: sekcja "przetwarzanie zaawansowane").
Kryterium: wnioski automatycznie tworzone
Wniosek auto-wygasły/auto-expired: wniosek o odebranie uprawnienia, który jest automatycznie tworzony w momencie uruchamiania bota analizującego uprawnienia zbliżające się do zakończenia ważności. Tego typu wniosek pokaże się na panelu technika w specjalnie oznaczonej sekcji (“wnioski auto-expired”). Podobnie jak ręcznie stworzone wnioski o odebranie uprawnień nie ulega on przeterminowaniu, co oznacza iż jest on widoczny na panelu technika, aż nie zostanie obsłużony. W bazie danych tego typu wpisy są oznaczone jako TypeId 13.

Wniosek przeterminowany(wygasły): wniosek o uprawnienie, który nie został obsłużony w czasie wymaganym dla danego dostępu. Na przykład, jeśli wniosek o jednodniowy dostęp do programu Word na dzień 20 sierpnia nie zostanie obsłużony (termin ten minie), to 21 sierpnia wniosek ten zmieni swój status na "przeterminowany". Nie będzie już możliwe jego zatwierdzenie. Informacja o przeterminowaniu wniosku będzie dostępna na panelu decyzyjnym/panelu technika przez ustalony w panelu konfiguracji okres czas (standardowo są to dwa dni: ustawienia→operacje cykliczne). W bazie danych tego typu wpisy są oznaczone jako TypeId 12.

Kryterium: efekt końcowy procesowania wniosku
Wniosek nadany: Wniosek, który przeszedł pozytywnie proces akceptacji i wprowadzania uprawnienia w docelowym systemie organizacji. Pełna informacja o nadanym uprawnieniu znajduje się w rejestrze.
IAM monitoruje procesy nadawania uprawnień w organizacji, jednak nie ma bezpośredniej kontroli nad mechanizmem nadawania tych uprawnień w systemie docelowym!
Ponadto uprawnienie nadane dzieli się na obowiązujące i nie obowiązujące. Informacja o obowiązywaniu uprawnienia dotyczy jedynie faktu czy zakres daty "jest już w mocy". Czyli czy data z nadanego uprawnienia już weszła w życie czy jeszcze nie.
Wniosek odrzucony/problem z nadaniem: Podczas procesowania wniosku na różnych jego etapach istnieje ryzyko potrzeby jego odrzucenia (na przykład przez osobę decyzyjną lub technika, który zaznaczy “PROBLEM" z nadaniem). Pełna informacja o takim działaniu odłoży się w rejestrze. Możliwe jest dodanie komentarza z przyczyną odrzucenia. Po odrzuceniu wniosku, możliwe jest jego ponowne wysłanie.